Joi, 1 decembrie 2016, de Ziua Naţională a României,în biserica parohială cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” – Balta Albă, la Sfânta Liturghie au fost pomeniţi Eroii Neamului Românesc care acum 98 de ani au înfăptuit unitatea naţională a românilor din anul 1918 şi a fost oficiată slujba de Te Deum.

Pentru a scoate în evidenţă una dintre valenţele care contribuie la păstrarea identităţii naţionale – arborarea drapelului naţional, în propria locuinţă- au fost oferite participanţilor steguleţe cu tricolorul României şi au fost intonate cântece patriotice.

„Să păstrăm și să cultivăm darul unității naționale ca fiind un simbol al demnității poporului român, obținut cu multe jertfe și multe eforturi spirituale și materiale, spre slava Preasfintei Treimi, binele Țării noastre și bucuria românilor de pretutindeni „.

La mulți ani români, la mulți ani România !

Last modified: decembrie 3, 2016