Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române a organizat luni 17 octombrie 2016 un pelerinaj în Episcopia Alexandriei și Teleormanului.

 

Pelerinii şi-au manifestat credinţa având binecuvântata bucurie de a se închina Sfintelor Moaşte şi a înălţa rugăciuni în următoarele locaşuri sfinte: Biserica parohială Drăgănescu,Mănăstirea Sfânta Treime, Mănăstirea Pantocrator, Catedrala Sfântul Alexandru, Mănăstirea Tigănești, Mănăstirea Brânceni. 

„Acest pelerinaj se înscrie în tematica anului 2016, declarat de Patriarhia Română, Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox șiAnul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti”, ne‑a spus părintele paroh Vasile‑Cristian Niță.

 

 

 

 

Last modified: octombrie 19, 2016