În contextul Anului omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române a organizat în perioada 19-21 septembrie  2016 un pelerinaj în Dobrogea.

 Pelerinii şi-au plecat genunchi, rugându-se Domnului, Prea Curatei Sale Maici şi Tuturor Sfinţilor în următoarele locaşuri sfinte: Mănăstirea Peştera Sfântului Apostol Andrei,Mănăstirea Techirghiol, Catedrala Arhiepiscopală din Constanţa,Mănăstirea Saon, Mănăstirea Cocoş, Mănăstirea Celic Dere Mănăstirea Cerbu.

 În localitatea Adamclisi pelerinii au admirat Trophaeum Traiani, monumentul triumfal ridicat între anii 106- 109 din porunca împăratului Traian în amintirea luptelor purtate pe aceste meleaguri cu vitejii daci.

Marți 20 septembrie ,timp de 6 ore am călătorit în spațiul Deltei Dunării  cu nava Dumbrăvița pe traseul: Canal Sireasa – Canal Periteaşca – Canal Şontea – pe lângă Lacul Nebunu – Cot Candura – Canal Şontea Nouă – pe lângă lac Pintilie cu ieşire la punctul “Scăunele” – Canal Periteaşca – Canal Sireasa – Canal 36.

Miercuri 21 septembrie,la Niculiţel,nu departe de Noviodunum (Isaccea de azi) ne-am oprit la basilica paleocreștină, monument unic de arhitectură în Europa.

Valoarea ei constă în cripta  aşezată sub sfântul altar, unde într-o raclă se găseau moaştele a patru martiri.

Pe pereţi se găsesc două inscripţii dintre care una redă numele sfinţilor prăznuiţi la 4 iunie: Zotticos,Attalos,Kamasis şi Filippos care au pătimit pentru credinţa în Hristos în timpul marii persecuţii a lui Diocleţian prin anii 303-304 .

Din partea Sectorului Pelerinaje al Patriarhiei Române, participanţii au primit Diploma de pelerin și CD -ul „Despre rugăciune” al Părintelui  Arsenie Papacioc, ne- a spus părintele paroh Vasile- Cristian Niță.

 

 

 

 

Last modified: septembrie 28, 2016