Parohia„ Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” – Balta Albă a organizat în colaborare cu Agenţia de pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române  în perioada  27 iunie- 06 iulie 2016  un pelerinaj în Grecia şi Insule.

În timpul croazierei pe lângă Sfântul Munte Athos au fost admirate mănăstirile: Dohiariu, Xenofont, Sfântul Pantelimon, Xiropotamu, Simonos Petra, Grigoriu, Dionisiu, Sfântul Pavel şi Schitul Sfântul Ana.           

      Pelerinii au cinstit după cuviință  moaştele :

      Sf. Ioan Botezătorul aduse pe navă de la Mănăstirea Dionisiu,

      Sf. Mare Mucenic Dimitrie și ale Sf. Vasile cel Nou la  Salonic,

      Sf. Ioan Rusu în Insula Evia,

      Sf. Ierarh Nectarie în Insula Eghina,

      Sf. Efrem cel Nou  la  Nea Makri,

      Sf. Patapie la Loutraki,

      Sf. Ap.Andrei la Patras,

      Sf.. Gherasim în Insula Kefalonia,

      Sf. Ierarh Spiridon și ale Sf. Teodora în Insula Corfu,

      Sf. Haralambie la Mănăstirea Sf. Ștefan din Complexul Monastic Meteora

      Sf. Paraschevi în Valea Tempi,

 

Last modified: iulie 18, 2016