Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă, în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române, a organizat  miercuri  22 iunie 2016  un pelerinaj la Sfinte Mănăstiri din cuprinsul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului.

 

Primul popas a fost la  Mănăstirea Cetățuia-  ,,Meteora  Românilor” situată deasupra unei creste stâncoase la 881 metri, între Valea lui Coman,Valea Chiliilor și râul Dâmbovița, unde, într-o peşteră  timp de 30 de ani s-a nevoit Sfântul Ioanichie cel Nou prăznuit la 26 iulie.

La Mănăstirea Nămăiești pelerinii au cinstit după cuviință Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului atribuită Sfântului Apostol și Evanghelist Luca.

Alt popas duhovnicesc a fost Mănăstirea Aninoasa–ctitorită în anul 1677 de clucerul Tudoran Vlădescu unde în biserica mare am admirat picturi ale vestitului Pârvu Mutu. 

Pelerinii s-au îndreptat către Mănăstirea Corbii de Piatră,a cărei biserică rupestră caracteristică  lumii bizantine din secolul al X-lea, se inrudește tipologic cu grupul de biserici rupestre din Capadocia.

Nicolae Iorga a considerat Mănăstirea Corbii de Piatră ca fiind prima mănăstire de călugărițe din Țara Românească,printre ctitorii de seamă numărându-se monahia Magdalina, mătușa Voievodului Neagoe Basarab.

La acest pelerinaj organizat,cu prilejul ,,Anului omagial al educației religioase a tineretului creștin ortodox” au participat în mod gratuit 10 elevi ai Colegiului Anghel Saligny însoțiți de doamnele profesor Elena Bădiță și Ioana Zlătoianu.

 

 

 

 

Last modified: iulie 13, 2016