Miercuri, 9 decembrie 2015, elevii clasei a III a de la Şcoala ,,Sfântul Voievod Neagoe Basarab“ sub îndrumarea profesorului pentru învăţământ primar Mariana Dumitru , au venit la biserica cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Corneliu Sutaşul“ – Balta Albă pentru a se spovedi şi împărtăşi.

 

Părintele paroh Vasile Cristian Niţă a explicat copiilor că Sfânta Împărtăşanie îi uneşte pe credincioşi cu Mântuitorul Iisus Hristos, dar îi uneşte şi între ei prin aceeaşi credinţă şi prin dragoste; ei sunt una şi aceeaşi obşte creştinească în faţa aceluiaşi Sfânt Altar, împărtăşindu-se de toate darurile dumnezeiesti din unul si acelaşi Sfânt Potir.

După ce s-au mărturisit şi împărtăşit, copii au primit daruri din partea Comitetului parohial.

Un pas decisiv în educarea şi formarea copiilor în dragostea de Dumnezeu şi de semeni este prezenţa lor la Sfânta Liturghie, aducerea lor în lăcaşul bisericii şi, bineînţeles, împărtăşirea lor cu Sfintele Taine.

 

 

Last modified: decembrie 15, 2015