Marţi, 1 decembrie 2015, de Ziua Naţională a României, potrivit tradiţiei bisericeşti şi hotărârii Sfântului Sinod, în biserica parohială cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” – Balta Albă, la Sfânta Liturghie au fost pomeniţi Eroii Neamului Românesc care acum 97 de ani au înfăptuit unitatea naţională a românilor din anul 1918 şi a fost oficiată slujba de Te Deum.

Pentru a scoate în evidenţă una dintre valenţele care contribuie la păstrarea identităţii naţionale – arborarea drapelului naţional, în propria locuinţă- au fost oferite participanţilor steguleţe cu tricolorul României şi au fost intonate cântece patriotice.

În fiecare an amintirea înaintașilor care în clipe istorice neînchipuit de grele au găsit puterea și curajul de a face România Mare reprezintă pentru toți românii un moment de reunire în jurul simbolurilor noastre naționale.

La mulți ani români, la mulți ani România !

 

 

 

 

Last modified: decembrie 11, 2015