Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române  a organizat joi 10 septembrie 2015  un pelerinaj la Sfinte Mănăstiri din judeţele Ialomiţa şi Ilfov.

Pelerinii au poposit şi s-au rugat în următoarele locaşuri sfinte: Mănăstirea Buna Vestire- ridicată în localitatea Chiroiu- Ungureni din Bărăganul ialomiţean, Mănăstirea Dridu – un locaş de cult nou înălţat într-un loc plin de istorie, Mănăstirea Sitaru – ctitorită de boierul Papa Greceanu, străbunicul Sfântului Martir Constantin Vodă Brâncoveanu şi Mănăstirea Căldăruşani unde s-au închinat moaştelor Sfântului Grigorie Dascălul Mitropolitul Ţării Româneşti. Acest pelerinaj se înscrie în tematica anului 2015, declarat de Patriarhia Română, „Anul omagial al misiunii parohiei și mănăstirii azi  şi Anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii”, ne‑a spus părintele paroh Vasile‑Cristian Niță.

 

 

 

 

Last modified: septembrie 16, 2015