Cu prilejul „Anului omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi” şi al „Anului comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur”, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” – Balta Albă, în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj BASILICA Travel a Patriarhiei Române, a organizat, în perioada 5-7 octombrie 2015, pelerinajul „Pe urmele părintelui Arsenie Boca”.

„Pelerinii au înălţat rugăciuni şi au cinstit sfintele moaşte în următoarele locaşuri sfinte: Mănăstirea Cozia, Mănăstirea Turnu, Mănăstirea Prislop, Mănăstirea Orlat, Mănăstirea  Brâncoveanu, Mănăstirea «Sfântul Ilie», Mănăstirea Curtea de Argeş. Participanţii au vizitat chilia Sfântului Ioan de la Prislop şi au poposit la izvorul Părintelui Arsenie Boca de la Sâmbăta de Sus. La Sfânta Mănăstire Brâncoveanu pelerinii au participat la slujbele de seară, iar miercuri dimineaţa la Dumnezeiasca Liturghie. În drumul către casă am admirat: cascada, lacul şi tunelul Bâlea, lacul şi barajul Vidraru, obiective turistice situate pe Transfăgărăşan. Din partea Sectorului Pelerinaje al Patriarhiei Române, participanţii au primit Diploma de pelerin şi filmul biografic pe suport DVD intiutalt «Părintele Cleopa»”, ne-a spus părintele paroh Vasile Cristian Niță.

Last modified: octombrie 8, 2015