Patriarhia Română susţine Iniţiativa cetăţeneascã europeanã „Unul dintre noi”, care are drept scop ridicarea nivelului de protecţie juridică în Uniunea Europeană a demnităţii, a dreptului la viaţă şi a integrităţii fiecãrei fiinţe umane de la concepţie.

Iniţiativa cetăţenească „Unul dintre noi” solicitã Uniunii Europene sã înceteze finanțarea activitãților care includ distrugerea embrionilor umani, în mod deosebit în domeniile cercetãrii, ajutorului pentru dezvoltare și sãnãtate publicã (www.oneofus.eu).

Prevãzutã în art. 11 (4) din Tratatul privind Uniunea Europeanã, o inițiativã cetãțeneascã europeanã trebuie susținutã de cel puțin un milion de cetãțeni ai Uniunii Europene, provenind din cel puțin 7 state membre din cele 27, pentru a invita Comisia Europeanã  sã elaboreze o propunere legislativã corespunzãtoare în domeniu. 

Orice cetãțean român cu vârsta de peste 18 ani are posibilitatea sã susÈ›inã aceastã iniÈ›iativã prin :

completarea online a formularului electronic aici

sau  descãrcând si completând offline acest formular.

Sprijinul Dumneavoastrã este de o importanțã capitalã pentru apãrarea dreptului la viațã și recunoașterea embrionului uman ca persoanã din momentul concepției!

 

 

 

 

 

 

 

Last modified: aprilie 14, 2014