Biserica Ortodoxa praznuieste la 13 septembrie, pe Sfântul Sfintit Mucenic Corneliu Sutasul, Episcopul Scipseosului, primul dintre pagâni care s-a convertit la credinta în Hristos primind botezul din mâinile Sfântului Apostol Petru. Singura biserica din Capitala avându-l ocrotitor pe Sfântul Corneliu a fost ridicata în anul 1939 din initiativa preotului Dumitru Popovici si a primarului comunei suburbane Dudesti – Cioplea, Constantin C. Brânzoi. Este situata la intersectia Bulevardului Basarabia cu Bulevardul Nicolae Grigorescu – zona Diham.

PROGRAM LITURGIC

Joi 12 septembrie 2013, ora 17:00 – Vecernia, Litia, Acatistul Sfântului Sfintit Mucenic Corneliu Sutasul

Vineri, 13 septembrie 2013, ora 08:00 – Utrenia, Dumnezeiasca Liturghie, slujba Parastasului pentru ctitorii, ostenitorii si binefacatorii sfântului lacas adormiti întru Domnul.

Va asteptam sa ne bucuram împreuna cinstindu-l pe Sfântul Sfintit Mucenic Corneliu Sutasul, Episcopul Scipseosului !

Pr. Paroh Vasile Cristian Nita

 

Last modified: aprilie 14, 2014