Dreptmăritori Creştini,

Pentru creştinul ortodox toată viaţa este un Paşte sau o sărbătoare, deoarece viaţa îi este luminată şi se sfinţeşte de harul lui Hristos cel Înviat: „Eu sunt Învierea şi Viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi” (Ioan XI, 25).

Marele Praznic al Învierii Domnului să-l petrecem cu bucurie sfântă, şi bucuria Învierii să stăpânească inimile tuturor. Să nu vă lăsaţi pradă întristării din cauza neputinţei sau neajunsurilor vieţii, să aveţi convingerea că în biruinţa Domnului Hristos asupra morţii şi a răului se află şi biruinţa noastră în toate încercările vieţii, că Domnul a Înviat pentru fiecare dintre noi.

Cu prilejul Sfintelor Paşti, adresăm tuturor  doriri de sănătate şi mântuire, pace şi bucurie, dimpreună cu salutarea pascală: Hristos a înviat!

Last modified: aprilie 7, 2014