Duminica  a treia după  Sfintele Paşti , închinată   Femeilor Mironosiţe  este o laudă şi o apreciere adusă tuturor femeilor. Sfintele  femei purtătoare de mir  sunt primele vestitoare ale Învierii. Ele duc mesajul Învierii Apostolilor şi sunt primele care văd pe Domnul. Femeia care fusese blestemată la început pentru păcatul ei, ca să simtă dureri când naşte şi să fie plecată către bărbatul ei, e îndemnată acum de Domnul să se bucure.

Mesajul acestei duminici e mesajul pascal al bucuriei. Bucuria primează. si bucuria nu exclude pe femeie, pe copil, pe bărbat, pe bătrân, nu exclude pe nimeni. Bucuria este a tuturor.

 

Tuturor femeilor, în mod deosebit celor credincioase, le aducem astăzi omagiu de recunoştinţă şi le dorim ani mulţi şi binecuvântaţi, cu sănătate şi ajutor mult de la Dumnezeu!

Last modified: aprilie 7, 2014