Cu ocazia deschiderii noului an şcolar, părintele paroh Vasile-Cristian Niță a fost alături de elevii  şi profesorii  de la Colegiul Tehnic ,,Anghel Saligny”, unde a oficiat slujba de Tedeum şi a rostit cuvânt de învăţătură.

    La început de an școlar rugăm pe Dumnezeu așa: „întărește-le elevilor voința și luminează-le mintea spre dobândirea cunoștințelor celor folositoare și spre descoperirea adevărului Tău. Păzește-i de cursele rătăcirilor pierzătoare de suflet, înalță-i deasupra grijilor mărunte, dăruiește-le râvna învățăturii și cuprinderea cunoașterii, înzestrează-i cu voința de a-și sluji Biserica, Patria și Neamul prin comoara sufletului lor, deprinde-i cu bucuria de a-ți rosti numele și de a-și pune nădejdea în ajutorul și binecuvântarea Ta”

     Le urăm elevilor și dascălilor un an școlar binecuvântat, cu rezultate bune, spre bucuria părinților și a noastră, a tuturor.

Last modified: septembrie 12, 2022