În seara zilei de 14 august 2022,s-a oficiat după Slujba Privegherii, „Prohodul Adormirii Maicii Domnului”, alcătuit la începutul secolului al VI-lea de Manuel Corinteanul, fost profesor la Școala patriarhală din Constantinopol şi mare orator al Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol, trecut la Domnul în 1530, prieten al Sfântului Voievod Neagoe Basarab.

        Slujba Prohodului Maicii Domnului a pătruns în spaţiul românesc în secolul al XIX-lea, şi se asemănă Prohodului Domnului Iisus Hristos, având aceeași linie melodică a celor trei stări ale acestuia.

       După Dumnezeiasca Liturghie la praznicul Adormirii Maicii Domnului, s-a săvârşit îndătinatul parastas pentru ctitorii şi binefăcătorii adormiţi întru Domnul.

      Cu prilejul sărbătoririi hramului, prin contribuţia membrilor Consiliului, a Comitetului  Parohial şi a enoriaşilor am reuşit să aducem bucurie pentru 200 de persoane defavorizate  prin oferirea unei mese calde.

     Mulţumim din suflet celor ce s-au implicat şi anticipat celor ce se vor implica în activităţile desfăşurate de Parohia ,,Adormirea Maicii Domnului ”  şi ,,Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă.

Last modified: august 19, 2022