Joi, 7 aprilie 2022, elevii clasei a IV a de la Şcoala ,,Sfântul Voievod Neagoe Basarab“ sub îndrumarea profesorului pentru învăţământ primar Mariana Dumitru , au venit la biserica cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Corneliu Sutaşul“ – Balta Albă, pentru a se spovedi şi împărtăşi.

 Părintele paroh Vasile -Cristian Niţă, a explicat copiilor că Sfânta Împărtăşanie îi uneşte pe credincioşi cu Mântuitorul Iisus Hristos, dar îi uneşte şi între ei prin aceeaşi credinţă şi prin dragoste; ei sunt una şi aceeaşi obşte creştinească în faţa aceluiaşi Sfânt Altar, împărtăşindu-se de toate darurile dumnezeiești din unul si acelaşi Sfânt Potir.

După ce s-au mărturisit şi împărtăşit, copii au primit daruri din partea Comitetului parohial.

Un pas decisiv în educarea şi formarea copiilor în dragostea față de Dumnezeu şi de aproapele este prezenţa lor la Sfânta Liturghie, aducerea lor în lăcaşul bisericii şi, bineînţeles, împărtăşirea lor cu Sfintele Taine.

.

Last modified: aprilie 7, 2022