Duminică  3 aprilie 2022, a avut loc  premierea  participanţilor  la Proiectul catehetic ,,Călăuză  în Credinţa Ortodoxă ” , desfășurat  în perioada  6 martie- 3 aprilie 2022, în  biserica parohială  cu hramurile “Adormirea  Maicii  Domnului” şi ”Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă

       Prin strădania membrilor Consiliului și Comitetului Parohial, le-au fost acordate diplome, cărți de rugăciuni și icoane ,procurate prin Serviciul Colportaj al Arhiepiscopiei Bucureștilor. 

       Temele au fost alese pentru a fi în concordanță cu Anul omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului,fiind susținute de preoții Parohiei Balta Albă și de studenții la Teologie , Cristina Daniela Burghelea și Vlăduț Florin Mache.

        Proiectul  catehetic ,,Călăuză  în Credinţa Ortodoxă ” , se desfășoară la Parohia Balta Albă ,fără întrerupere  din anul 2008, fiind inițiat de părintele  paroh  Vasile -Cristian Niţă ,cu ocazia proclamării „Anul jubiliar al Sfintei Scripturi și al Sfintei Liturghii” .

 

.

Last modified: aprilie 7, 2022