Părintele Gheorghe Pescaru, pomenit la şase ani de la trecerea sa în veşnicie Părintele Gheorghe Pescaru, a fost pomenit luni 8 noiembrie 2021, la şase ani de la trecerea sa la Domnul. Slujba a fost săvârşită în biserica Parohiei Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Corneliu Sutaşul – Balta Albă din Bucureşti. La sfârșitul slujbelor de pomenire a celor răposați, după ce preotul face apolisul, rostește formula introductivă „Întru fericită adormire…” și se cântă imnul „Veșnica pomenire” de trei ori. Prin cântarea „Veșnica pomenire” ne rugăm lui Dumnezeu ca, pe de o parte, El să-și aducă pururea aminte de cel mort întru Împărăția Cerurilor, iar pe de alta, cei vii sunt îndemnați să păstreze neîntreruptă legătura spirituală cu cel răposat, să nu-l dea uitării, ci să-l pomenească neîncetat în rugăciunile lor.

Last modified: noiembrie 21, 2021