Parohia Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală a desemnat pe cei 12 beneficiari ai Bursei parohiale „Sfinții Petru Apostolul și Corneliu Sutașul” repartizați după cum urmează: la categoria elevi de liceu, 10 bursieri cu medii între 9,97și 8,50 iar la categoria studenţi, 2 bursieri cu mediile 9,57, respectiv 8,96. Începând cu anul școlar 2017 / 2018, cu Înalta Binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Parohia Balta Albă, a acordat burse în valoare totală de 38.000 lei, unui număr de 38 elevi şi studenţi cu performanțe școlare foarte bune, dar cu situații familiale dificile și resurse financiare modeste. La Praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului, după săvârșirea Sfintei Liturghii, părintele paroh Vasile-Cristian Niță, a înmânat bursele, mulţumind sponsorilor pentru generozitatea și consecvența cu care susțin speranța acestor tineri, ca, prin înţelepciune, viaţă bună şi dreaptă credinţă, să fie bucurie şi mângâiere părinţilor lor şi întărire Bisericii noastre Ortodoxe.

Last modified: noiembrie 21, 2021