Biserica Parohiei Balta Albă, singurul lăcaş de cult din Capitală închinat Sfântului Sfințít Mucenic Corneliu Sutaşul, şi-a sărbătorit hramul istoric pe 13 septembrie. Sărbătoarea Sfântului care ocrotește parohia de la înființare, din anul 1938,a început duminică seara, când a fost oficiată slujba Vecerniei, a Litiei şi Acatistul Sfântului. În ziua praznicului a fost săvârşită slujba Utreniei ,Dumnezeiasca Liturghie şi Parastasul pentru ctitorii ,slujitorii și binefăcătorii trecuţi la Domnul. Cu prilejul sărbătoririi hramului, prin contribuţia membrilor Consiliului, a Comitetului Parohial şi a enoriaşilor ,au fost oferite 200 de pachete cu hrană ,persoanelor defavorizate. ,, Sfânta Scriptură îl prezintă pe sutașul Corneliu , în Faptele Sfinţilor Apostoli, capitolul 10, ca fiind un bărbat cucernic şi temător de Dumnezeu din Cezareea Palestinei, conducător a peste o sută de soldaţi romani în cohorta Italica. Deşi făcea parte din trupele de ocupaţie romane, Corneliu nu a fost un asupritor, ci „făcea multe milostenii poporului şi se ruga lui Dumnezeu totdeauna“, împreună cu toţi cei din casa lui. Sfântul Simeon Metafrastul spune despre Corneliu că „fiind în întunericul necredinţei, avea lucrările, luminii şi, deşi era păgân, a vieţuit ca un creştin, şi pe Hristos, pe care nu-L ştia, prin milostenii Îl cinstea“

Last modified: noiembrie 21, 2021