Cu prilejul„ Anului omagial al pastoraţiei românilor din afara României şi comemorativ al celor adormiţi în Domnul“,un grup de 50 de enoriași ai Parohiei „Adormirea Maicii Domnului“ și „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul“ – Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală ,a participat joi 2 septembrie 2021, la un pelerinaj organizat prin BASILICA Travel, la așeză-minte monahale din Episcopia Giurgiului . Pașii pelerinilor bucureșteni s-au îndreptat mai întâi spre reședința fostului județ Vlașca, unde au vizitat Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Giurgiu, datând din anul 1852 și Mănăstirea Sfântul Nicolae care a fost până în anul 1830 geamie. Fostului locaş de cult mahomedan,în formă de patrulater i se va adăuga un altar odată cu eliberarea Giurgiului de sub turci şi restituirea fostei raiale către Ţara Românească. Călătoria duhovnicească a continuat la Mănăstirea Delta Neajlovului, unde se află o biserică din lemn, construită în stil maramureșean, și o nouă biserică din zid și la Mănăstirea Comana ,ctitorie a voievodului Vlad Țepeș, unde este amenajat un muzeu al așeză¬mântului monahal, precum și Mausoleul Eroilor căzuți pe câmpurile de luptă din zona Comana-Neajlov în noiembrie-decembrie 1916, când ostașii români s-au opus armatelor comandate de feldmareșalul von Mackensen, în înaintarea rapidă a acestora de ocupare a Bucureștilor. Plimbarea cu vaporașul și trenulețul ,a oferit pelerinilor prilejul de a explora fascinanta Deltă a Neajlovului ,cu o suprafață de circa 1100 ha de zonă mlăștinoasă, alimentată de râul Neajlov, un colț de rai,ce ocrotește mii de viețuitoare. Delta face parte din Parcul Natural Comana și este considerată cea mai mare zonă umedă din sudul României și,care ocupă locul doi din țară ca biodiversitate după Rezervația Biosferei Delta Dunării. La Mănăstirea Sfântul Ierarh Nicolae,pelerinii au participat la Dumnezeiasca Liturghie, în cele patru lăcașuri au cinstit sfintele moaște și au primit informații despre obiectivele vizitate, ne-a comunicat părintele paroh Vasile-Cristian Niță

Last modified: septembrie 7, 2021