Parohia„ Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”- Balta Albă a organizat joi 1 iulie 2021, prin intermediul Agenţiei Basilica Travel un pelerinaj în Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei, veche vatră de spiritualitate ortodoxă.

Credincioșii au poposit şi s-au rugat în următoarele locaşuri sfinte:

Mănăstirea Ciolanu ctitorită, potrivit unei vechi tradiţii, de Doamna Neaga – soţia voievodului muntean Mihnea al II-lea ,fiind cea mai de seamă mănăstire de călugări din Eparhia de la Curbura Carpaţilor.

În cimitirul mănăstirii așteptând Învierea de Obște, se odihnesc Nicolae Teodorescu, marele pitar, întemeietorul Şcolii de Zugravi de la Buzău şi unchiul lui Gheorghe Tattarescu ,Varlaam Protosinghelul,cel care a compus și Axionul Învierii glasul al 3 -lea, Îngerul a strigat, Gherontie Schimonahul,care a cules nenumărate manuscrise cu texte patristice şi a tradus texte filocalice, Starețul Evghenie Dascaliuc unul dintre marii duhovnici români care au însuflețit obștea de monahi

Catedrala arhiepiscopală ,,Înălţarea Domnului ” şi ,,Sfinţii Trei Ierarhi” din Buzău, construită la iniţiativa arhiepiscopului Epifanie, între anii 2002-2009, pictura fiind realizată în tehnica fresco de preotul Petre Braşoveanu din Buzău, cu ucenicii săi.

Slujba de sfinţire a acestei biserici – cel mai important lăcaş de cult din Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei – a fost oficiată, în ziua de 8 noiembrie 2009, de către Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române – Preafericitul Părinte Daniel, şi Chiriarhul locului– arhiepiscopul Epifanie, împreună cu alţi numeroşi ierarhi, preoţi şi diaconi, în prezenţa unui impresionant număr de credincioşi.

Catedrala ,,Sfântul Mucenic Sava” cunoscută ca ,,Bisericuța Copiilor”,cu biserica de la demisol ocrotită de Sfântul Stelian Paflagonul, iar cea de la parter de Sfântul Mucenic Sava de la Buzău și de Sfinții Martiri Brâncoveni.

Pelerinajul a inclus și următoarele obiective:

Tabăra de sculptură de la Măgura- organizată în perioada 1970 – 1985 la inițiativa sculptorului Gheorghe Coman pentru a marca 16 secole de la prima atestare documentară a orașului Buzău într-o scrisoare trimisă de Iunnius Soranus, guvernatorul Scythiei Minor, Sfântului Vasile cel Mare arhiepiscopului Cezareei Capadociei , ce relatează martirizarea, la 12 aprilie 372 a Sfântului Sava , înecat de către goți în râul Mousaios (Buzău).

Constituită ca un muzeu în aer liber, tabăra se întinde pe o suprafață de câteva hectare, iar în poienile sale se regăsesc peste 256 piese de artă monumentală, realizate de către 163 de sculptori fiind cea mai mare expoziție de acest gen din țară și una din cele mai mari din lume.

Rezervația Naturală Pâclele Mari – unde pot fi admirați vulcani noroioşi creați de gazele naturale care-şi croiesc drum de la adâncimi de circa 3.000 de metri spre suprafaţa pământului, printr-un strat de sol argilos, în combinaţie cu pânza freatică.

Vulcanii Noroioși se situează pe locul II în Europa ca dimensiuni, după cei din Peninsula Apseron-Baku din Rusia.Aspectul selenar al platourilor de noroi este deosebit, pe de o parte, datorită lipsei totale de vegetaţie, culorii gălbui-lucioase, noroiului uscat şi, pe de altă parte, a conurilor care domină maiestuos platourile şi din care se scurge noroiul rezultat din erupţie, zona fiind folosită ca decor pentru realizarea mai multe filme românești: Erupția -1957 Mastodontul – 1975 Drumul oaselor – 1980 Pruncul ,petrolul și ardelenii -1981 ,,Pelerinajul a fost organizat cu prilejul ,, Anului omagial al pastoraţiei românilor din afara României şi comemorativ al celor adormiţi în Domnul” ne-a comunicat preotul paroh Vasile -Cristian Niță .

Last modified: iulie 2, 2021