Biserica parohială „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă, a fost vizitată de o grupă de copii de la Grădinița nr. 236, însoțiți de doamna profesor pentru învățământ preșcolar și primar Alina – Elena Dane . Prin purtarea de grijă a membrilor Consiliului și Comitetului Parohial , piticii au primit daruri constând în iconițe și dulciuri. ,,A educa înseamnă a cultiva curăţenia sufletească şi buna-cuviinţă a copiilor şi tinerilor, a-l creşte pe copil moral pentru Hristos; pe scurt, a te îngriji de mântuirea sufletului lui. Educaţia este asemenea unei arte: artă mai mare decât aceasta nu există,pentru că, dacă toate artele aduc un folos pentru lumea de aici,arta educaţiei se săvârşeşte şi în evlavie, a avea grijă de sufletul lui, a-i modela inteligenţa, a forma un atlet în vederea accederii la lumea viitoare.” (Sfântul Ioan Hrisostom)

Last modified: iunie 30, 2021