Sărbătoarea Înălţării Domnului este şi Ziua dedicată pomenirii Eroilor Neamului Românesc Se cuvine ca mormintele Eroilor şi Martirilor noştri să nu rămână fără lumânări aprinse şi flori prin care ne exprimăm recunoştinţa.

Noi suntem undeva, în iarba moale,

În spicul copt, în ţarina fierbinte

În munţi, cu mândrele poieni la poale,

Noi n-am murit de tot, luaţi aminte!

Noi stăm şi astăzi strajă-ndelungată

Sus, sus, la ale veşniciei porţi

Să aducem iaraşi jertfă ne-ntinată,

Luaţi aminte, noi nu suntem morţi!

Cum stăm noi jertfă lânga Dumnezeu,

Din noi se-nalţă flacara cea vie,

Prin care-n ceruri amintim mereu

Că este pe pământ o Românie.

Şi dacă neamul plânge în nevoi,

Noi stam de veghe sus necontenit

Şi cerem izbăvire pentru voi,

Căci numai pentru asta ne-am jertfit.

(Maica Teodosia Zorica Laţcu)

Manifestările dedicate Zilei Eroilor nu reprezintă numai îndeplinirea unei îndatoriri de pietate şi recunoştinţă faţă de cei căzuţi ci şi de concentrare a acestor pilde de jertfă în chipuri de onoare ,cu valoare educativă pentru tânăra generaţie. .

Last modified: iunie 11, 2021