sf.corneliu_w485_h1000_q100abc.jpg

Biserica Ortodoxă prăznuieşte la 13 septembrie, pe Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul, primul dintre păgâni care s-a convertit la credinţa în Hristos. Singura biserică din Capitală care îl are ca ocrotitor,a fost ridicată în anul 1939 din iniţiativa preotului Dumitru Popovici şi a primarului comunei suburbane Dudeşti-Cioplea, Constantin C. Brânzoi.

 

Locaşul este situat la intersecţia Bulevardului Basarabia cu Bulevardul Nicolae Grigorescu – zona Diham.

PROGRAMUL LITURGIC DE HRAM

Miercuri, 12 septembrie 2018

Ora 17:00 – Vecernia, Litia,

Acatistul Sfântului Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul

Joi , 13 septembrie 2018

Ora 08:00 – Utrenia,

Ora 09:30  Sfânta Liturghie Arhierească ,

Slujba Parastasului pentru ctitorii, ostenitorii şi binefăcătorii sfântului locaş, adormiţi întru Domnul.

 

Delegatul Preafericitului Părinte Patriarh Daniel la acest important moment din viața duhovnicească a Parohiei Balta Albă va fi Prea­sfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal.

Vă aşteptăm, ca în fiecare an, să îl cinstim în ziua sa de prăznuire, pe Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul, părintele şi ocrotitorul nostru, care de atâtea ori în nevoi şi în necazuri, a mijlocit pe lângă Bunul Dumnezeu, pentru noi, pururea rugători la icoana sa.

Paroh

Pr. Vasile-Cristian Niţă

Last modified: septembrie 9, 2018