Biserica „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă a fost duminică, 12 martie 2017,gazda conferinţei: „Credință și vindecare” susținută de medic primar Laurențiu Munteanu, de la Spitalul Clinic de Urgenţă „Bagdasar-Arseni”, cea mai mare Clinică de Neurochirurgie din România.

S-a vorbit despre minunile săvârșite de Domnul Iisus, despre împreună lucrătorul cu Hristos, chirurg al bolilor trupului și tămăduitor al bolilor sufletului, profesor universitar și păstor al creștinilor, Valentin Voino-Iaseneţki, cunoscut nouă ca Sfântul Arhiepiscop Luca al Crimeei (1877-1961). Au fost amintite cuvintele Acad. Prof. Dr. Leon Dănăilă, considerat cel mai bun neurochirurg din Europa:„ Fiecare celulă umană este sfântă. Credinţa mea este că Dumnezeu, prin mine, ajută bolnavii pe care ajung să-i operez. Dumnezeu mi-a dat mâini, mi-a dat suflet, mi-a dat judecată şi eu trebuie să le utilizez pentru binele oamenilor. Pentru bolnavi, pentru ei fac totul. Dacă te dedici acestei meserii, trebuie să renunţi la foarte multe lucruri. Să ajuţi un bolnav, să vezi că a reînviat după ce l-ai operat, înseamnă una dintre cele mai frumoase satisfacţii posibile. Să redai viaţa cuiva cred că este cel mai important lucru de pe lumea asta. Să salvezi un om, de exemplu să-l operezi la coloana vertebrală, să fie paralizat, să-i scoţi tumora şi el să înceapă să meargă, e una dintre minunile care îţi încântă sufletul”

În prelegerea sa, domnul doctor Laurențiu Munteanu, cunoscător al credinţei ortodoxe, a împărtăşit participanților convingerea că medicul tratează, dar Dumnezeu este Adevăratul Tămăduitor, Cel care vindecă,ne‑a spus părintele paroh Vasile‑Cristian Niță.

 

Last modified: martie 15, 2017