Parohia„ Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”- Balta Albă a organizat  în perioada  24-29 aprilie  2017,un pelerinaj în Cipru, în colaborare cu Agenţia de pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române.

În Insula Cipru,a treia ca mărime, din Mediterana, după Sicilia și Sardinia, creștinismul a fost adus de către Sfinții Apostol Pavel, Barnaba și Ioan Marcu în sec. I.( Fapte 13,1-7),iar autocefalia Bisericii din Cipru a fost stabilit în anul 431 la Sinodul din Efes. Capitala Nicosia,este în prezent singura capitală divizată din lume, partea nordică fiind turcească, iar cea sudică grecească. Sunt despărţite de o Linie Verde demilitarizată, menţinută de ONU.

Pelerinii au cinstit după cuviință  icoane făcătoare de minuni și moaştele sfinților în următoarele locașuri:

 Mănăstirea Sfintei Tecla,

 Mănăstirea Sfântul Irakleidios,

 Biserica în stil maramureşan din Tamassos.

 Mănăstirea Machairas așezată în zona montană Kionia

 Biserica Lefkara Timi Stavros.

Mănăstirea Sfântul Mina.

Catedrala  Sfântul Ioan ( Agios Ioannis) din  Nicosia.

Biserica Sfinţii Ciprian şi Iustina cu moaştele sfinţilor

Mănăstirea Kykkos.

Biserica din satul Omodos , unde se află particele din moaştele Sf. Ap. Filip.

Biserica Sfântul Lazăr, unde se află al doilea mormânt al Sfântului Lazăr, primul fiind în Betania-Israel, acolo unde Mântuitorul Hristos l-a înviat din morţi. În biserică se află  moaştele Sf. Lazăr.

Mănăstirea Sfântul Gheorghe Alamanos.

Biserica Sfântul Pavel, cu pilonul înlănțuirii Sfântului.

Biserica Sfânta Paraschevi.

Mănăstirea, peștera și moaştele Sfântului Neofytos.

Mănăstirea  Sfântul Rafael, unde se află părticele din moaştele Sf. Rafael şi Sf. Serafim de Sarov

Mănăstirea şi peştera Sfântului Kendeas.

Biserica şi mormântul Sfântului Apostol Barnabas.

Catedrala Sfântul Ierarh Nicolae, care ulterior invaziei turceşti din 1974 a fost transformată în moschee.

Mănăstirea Ayia Napa.

Biserica Ayioi Anargyroi cu hramul Sfinţii  Cosma şi Damian.

 

Last modified: mai 19, 2017