În fiecare an, la 13 septembrie, Biserica Ortodoxă prăznuieşte pe Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul, Episcopul Scipseosului,primul dintre păgâni care s-a convertit la credinţa în Hristos primind botezul din mâinile Sfântului Apostol Petru.

 

Singura biserică din Capitală avându-l ocrotitor pe Sfântul Corneliu Sutaşul este situată la intersecţia Bulevardului Basarabia cu Bulevardul Nicolae Grigorescu – zona Diham – şi a început  să se construiască la 20 august 1939 din iniţiativa preotului Dumitru Popovici, precum şi a fostului primar al comunei suburbane Dudeşti-Cioplea, Constantin C. Brânzoi.

 

PROGRAM LITURGIC

MIERCURI 12 SEPTEMBRIE 2012

Ora 17:00 – Vecernia, Litia, Acatistul Sfântului Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul

 

JOI 13 SEPTEMBRIE 2012

Pomenirea Sfântului Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul

Ora 08:00 – Utrenia, Dumnezeiasca Liturghie, Slujba Parastasului pentru ctitorii, ostenitorii şi binefăcătorii  Sfântului Locaş adormiţi întru Domnul.

Vă aşteptăm să ne bucurăm împreună cinstindu-l pe Sfântul  Sfinţit Mucenic  Corneliu  Sutaşul, Episcopul Scipseosului!

 

 

Pr. Paroh

Vasile Cristian Niţă

Last modified: aprilie 14, 2014