Dreptmăritorilor creştini,

Vă rugăm să susţineţi proiectele  Parohiei  „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”  Balta Albă  şi prin direcţionarea procentului de 2%.

Cum se procedează?

Dacă în anul 2011 aţi realizat venituri numai din salarii completaţi  Formularul 230, Cererea privind destinaţia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual (Ordinul nr.52/2012 pentru aprobarea modelului şi conţinutului unor formulare prevăzute la titlul III din Legea nr. 571/2003 privind  Codul fiscal publicat in  M.O. 72 /30.01.2012)

 Dacă nu ştiţi suma, lăsaţi rubrica necompletată. O completează organul fiscal.
Dacă aţi avut venituri din alte surse (din fapte de comerţ ,din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, contabil autorizat etc.) completaţi Formularul 200, Declaraţie specială privind veniturile realizate (Ordinul nr.52/2012 pentru aprobarea modelului şi conţinutului unor formulare prevăzute la titlul III din Legea nr. 571/2003 privind  Codul fiscal publicat in  M.O. 72 /30.01.2012)

  punctul III (destinaţia sumei reprezentând 2% din impozitul pe venitul anual datorat), poziţia 2 (sponsorizare entitate non-profit conf. Art. 84 alin.(2) din Legea nr.571/2003).

Dacă veniturile sunt din salarii cât şi din alte surse,pentru direcţionarea a 2% completaţi atât în Formularul 230, cât şi în Formularul 200.
După completare, trimiteţi recomandat prin poştă Administraţiei financiare de care aparţineţi sau înmânaţi-le voluntarilor în biserica„Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă  pentru a fi centralizate până pe 15 mai 2012.

Fapta noastră bună izvorâtă din iubire milostivă şi smerită, dezinteresată şi generoasă, poartă în ea o lumină cerească şi devine o comoară a sufletului pentru eternitate.

Cu recunoştiinţă,

Preşedintele Consiliului Parohial,

Pr. Vasile Cristian Niţă

 

Formular 230

Pentru a descărca formularul faceţi click dreapta pe imaginea de mai sus, selectaţi Save Image As, alegeţi locul din calculatorul personal unde doriţi să fie salvat fişierul şi daţi Save. Mulţumim!

Last modified: aprilie 14, 2014