Bucură-te Sfântă Cruce, păzitoarea  creştinilor!

Cu  Înalta Binecuvântare  a Preafericitului Părinte  Patriarh  Daniel   la biserica parohială  “Adormirea Maicii Domnului” şi “Sfântul Corneliu Sutaşul” –  Balta Albă, se desfăşoară  ample lucrări de reparaţii la turlă şi de înlocuire a învelitorii.

În urma apelului făcut de parohul Vasile Cristian Niţă  credincioşii s-au oferit a contribui  după putere şi pentru înălţarea  unei noi cruci pe turla bisericii parohiale    deoarece  s-a  constatat  că  din cauza intemperiilor, crucea  confecţionată,   în anul 1939 de  domnul  Ioan Terchea, s-a degradat.

Vineri,  27 august 2010 a avut loc slujba de sfinţire a crucii iar credincioşii prezenţi au fost îndemnaţi să  mediteze la cuvintele rugăciunii de sfinţire:

“Iar pe cei ce vor intra în sfânta biserica aceasta şi vor privi la Sfânta Cruce şi se vor închina ei la trecerea prin faţa bisericii, binecuvintează-i  şi apără cu puterea Sfintei Cruci şi păzeşte-i  totdeauna nevătămaţi de tot răul!”

 

Last modified: aprilie 14, 2014