La slujba de priveghere din seara zilei de 14 august în biserica parohială, s-a oficiat  ,,Prohodul Adormirii Maicii Domnului”, alcătuit la începutul secolului al VI-lea de Manuel Corinteanul, fost profesor la ªcoala patriarhală din Constantinopol şi mare orator al Patriarhiei Ecumenice din Constantinopol, trecut la Domnul în 1530, prieten al Binecredinciosului Voievod Neagoe Basarab. Slujba Prohodului Maicii Domnului a pătruns în spaţiul românesc în secolul al XIX-lea, şi se asemănă Prohodului Domnului Iisus Hristos, având aceeași linie melodică a celor trei stări ale acestuia.

În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, după Dumnezeiasca Liturghie s-a săvârşit îndătinatul parastas pentru ctitorii şi binefăcătorii adormiţi întru Domnul.

Cu prilejul sărbătoririi hramului a avut loc lansarea primului numar al

Buletinului parohial apărut cu Înalta Binecuvantare a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel.

Prin contribuţia membrilor Consiliului, a Comitetului  Parohial şi a enoriaşilor am reuşit să aducem bucurie pentru 300 de persoane defavorizate  prin oferirea unor daruri în valoare de 3.000 lei.

Mulţumim din suflet celor ce s-au implicat şi anticipat celor ce se vor implica în activităţile desfăşurate de Parohia ”Adormirea Maicii Domnuluiâ şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă.

 

 

 

 

 

Last modified: aprilie 14, 2014