În data de 28 iunie 2009, după oficierea Sfintei Liturghii, a fost lansat la Parohia Balta Albă, proiectul de catehizare pentru tineri „Iisus Hristos, Învăţătorul tinerilor”. Acesta a fost conceput pe structura tematica a proiectului catehetic „Eu sunt Viţa, voi sunteţi mlădiţele” şi s-a dorit a fi o formă antrenantă de învăţare, într-o atmosferă plăcută, care oferă cursanţilor posibilitatea de a experimenta cele învăţate şi de a reflecta asupra lor în vederea folosirii în viaţa personală şi socială.Vis-a-vis de acestea, proiectul îşi propune următoarele obiective:

 

  • transmiterea valorilor de credinţă în funcţie de nivelul cultural şi frământările duhovniceşti ale fiecărei persoane;
  • familiarizarea tinerilor cu învăţătura sau cu anumite aspecte ale vieţii Bisericii;
  • cunoaşterea frământărilor, nevoilor, aspiraţiilor tinerilor pentru venirea în întâmpinarea şi sprijinul lor cu mijloacele specifice Sfintei Biserici;
  • combaterea prozelitismului sectar;
  • sporirea responsabilităţii tinerilor faţă de ei înşişi şi de societate;
  • cultivarea unor relaţii de prietenie între tinerii din parohie şi formarea unui grup compact cu iniţiative în societate;
  • completarea cunoştinţelor primite în cadrul orelor de Religie din şcoli;

Dialogurile catehetice vor fi moderate de studenţii teologi Gheorghe-Cristian Popa şi Dănuţ Noapteş, sub îndrumarea părintelui paroh Cristian Vasile Niţă şi cu tot concursul  preoţilor Gheorghe Pescaru şi Sorin Gheorghe Fuscel, după următorul program:

1. Sfintele Taine – în general –    06.07. 2009

2. Sfânta Taină a Botezului –      13.07.  2009

3. Sfânta Taină a Mirungerii –    20. 07. 2009

4. Sfânta Taină a Euharistiei –    27. 07. 2009

5. Sfânta Taină a Spovedaniei –  03. 08. 2009

6. Sfânta Taină a Hirotoniei –    10. 08. 2009

7. Sfânta Taină a Cununiei –      17. 08. 2009

8. Sfânta Taină a Maslului –       24. 08. 2009

9. Recapitulare –  31. 08.  2009

10. Evaluarea şi premierea participanţilor: 07.09.2009

Se vor dezbate pe rând fiecare din cele şapte Sfinte Taine, ca jaloane duhovniceşti esenţiale în viaţa creştinului. Chiar dacă adevăratul câştig va fi cel duhovnicesc, în cadrul ultimului seminar, se vor acorda diplome şi premii  participanţilor

 

 

 

Last modified: aprilie 7, 2014