“Sfinţite Mucenice Corneliu, roagă-te lui Hristos Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre”

În fiecare an,la 13 septembrie, Biserica Ortodoxă Română prăznuieşte pe Sfântul Corneliu Sutaşul, primul păgân din istoria mântuirii care a primit botezul creştin.

„Un bărbat oarecare era în Cezareea, anume Corneliu, sutaş, din cetatea care se cheamă Italica; fiind cucernic şi temător de Dumnezeu, cu toată casa sa, făcea milostenii multe la săraci şi se ruga lui Dumnezeu totdeauna“ (Fapte 10, 1-2). Acestea sunt cuvintele prin care Sfântul Apostol şi Evanghelist Luca îl prezintă pe primul păgân care a fost primit la creştinism.

Botezul lui Corneliu şi al casei sale de către Sfântul  Petru, în urma revelaţiei pe care marele apostol a avut-o, constituie un moment de referinţă în istoria mântuirii, deoarece este considerat răspunsul dat de Dumnezeu întrebării ce plutea între apostoli, referitoare la acordarea botezului celor care nu proveneau dintre iudei, adică păgânilor. Odată cu primirea Sfântului Corneliu la credinţa creştină, tuturor celor care am avut strămoşi păgâni ni s-a deschis poarta mântuirii.

Singura biserică din Capitală avându-l ocrotitor pe Sfântul Corneliu Sutaşul este situată la intersecţia Bulevardelor Nicolae Grigorescu şi Basarabiei „ zona Diham”începând  să se construiască la 20 august 1939 din iniţiativa preotului paroh Dumitru Popovici, precum şi a fostului primar al comunei suburbane Dudeşti-Cioplea, Constantin C.Brânzoi, şi concursul material atât al acestora, cât şi al industriaşului ing. Nicolae Malaxa, comerciantului Georgescu Dumitru din Valea Mieilor, protoiereului Gheorghe Georgescu-Silvestru, al enoriaşilor acestei parohii şi al altor donatori .

După Dumnezeiasca Liturghie şi pomenirea Ctitorilor, miluitorilor şi binefăcătorilor creştini, cu ocazia sărbătoririi hramului s-au distribuit gratuit 250 de  numere din primul cotidian  creştin din România Lumina, având inserat şi articolul privind Parohia BaltaAlbă: http://www.ziarullumina.ro/articole;1019;1;28055;0;Biserica-Balta-Alba-implineste-70-de-ani-de-la-zidire.html

 

Last modified: aprilie 7, 2014