Starea actuală a bisericii parohiale cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” şi” Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă situată în strada Brăneşti nr. 3 , sector 3, Bucureşti, impune lucrări de restaurare la exterior cât şi în interior.

Trebuie acţionat asupra acoperişului, a pereţilor, a tâmplăriei, a instalaţiei electrice şi termice, a instalaţiei de sonorizare ,a picturii, a clopotniţei dar şi pentru ridicarea unui aşezământ şi amenajarea spaţiului exterior al bisericii.

Sperăm ca, în acest proiect complex, să se implice alături de membrii Consiliului şi Comitetului parohial, toţi oamenii de bine care doresc să dea o mână de ajutor pentru înfrumuseţarea bisericii.

Este un proiect de amploare şi nu vom putea lucra doar noi, preoţii. într-o muncă de şantier fiecare trebuie să-şi asume o anumită responsabilitate, să dialogheze cu comunitatea, să lucrăm într-un ritm susţinut, pentru a realiza cu ajutorul lui Dumnezeu şi al binefăcătorilor, ceea ce ne-am propus . Când facem milostenie, buzunarul nostru se goleşte, dar se umple inima de bucuria duhovnicească a harului Atotmilostivului Dumnezeu, iar, prin dărnicie, noi simţim bucuria de a fi milostivi şi împlinitori ai poruncii Mântuitorului: „Fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru este milostiv“ (Luca 6, 36). Datele de identificare ale Parohiei Balta Albă: Cod de înregistrare Fiscală , C.I.F. Nr. 13124353.

Pentru donaţiile în lei, folosiţi contul: RO 84 BRDE 441 SV 15195924410 deschis la B.R.D., Sucursala Titan, Bucureşti. Pentru donaţiile în euro, folosiţi contul: COD SWIFT BRDE ROBU RO 32 BRDE 426 SV 31174104260 deschis la B.R.D., Sucursala Titan, Bucureşti

Din suflet, Vă rugăm, susţineţi proiectele noastre.

Dumnezeu Să înscrie în Cartea Vieţii şi Să umple cu bunătăţile Sale ctitorii şi binefăcătorii acestui sfânt lăcaş.

Preşedintele Consiliului Parohial
Paroh Pr. Vasile Cristian Niţă

 

 

 

 

Last modified: martie 20, 2014