Şcoala Gimnazială „Sfântul Voievod  Neagoe Basarab”,a participat la Campania de colectare de fructe și legume denumită „Săptămâna legumelor şi a fructelor donate”, din cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară (S.N.A.C.), derulată în perioada 20 – 24 noiembrie 2023 .

      Prin această activitate extracurriculară, elevii au avut prilejul de a dărui cu mult drag și bucurie din roadele toamnei unor bătrâni și copii ce au nevoie de mai mult ajutor din partea comunității.

       Activitatea a debutat cu formarea echipei de coordonatori formată din doamnele profesor:  Bulugea Hrisanti (director), Dumitru Mariana (coordonator campanie), Motologa Magdalena, Băbăruș Andreea, Dascălu Adina, Mihalea Cristina, Vasilescu Cristian şi identificarea persoanelor beneficiare ale acţiunii. 

       Fructele şi legumele colectate (aprox.500 kg.) au fost distribuite  către familiile aflate în dificultate financiară și  bătrâni singuri din cuprinsul Parohiei Balta Albă . Activitatea s-a bucurat de succes, deoarece beneficiarii produselor au fost mulțumiți, iar copii au învățat să se implice în viața comunității.

Mulțumim tuturor celor implicați!

Last modified: decembrie 3, 2023