„Neamurile toate,
Laudă-ngropării,
Ţi-aduc Fecioară Sfântă !”

      În bisericile creştin ortodoxe în seara zilei de 14 august după Vecernie se săvârşeşte o slujbă deosebită numită ,,Prohodul Maicii Domnului”.

       Şi anul acesta la biserica Parohiei Balta Albă ridicată în cinstea Născătoarei de Dumnezeu și a Sfântului Sfințit Mucenic Corneliu Sutașul ne-am unit în rugăciune pentru a cinsti după cuviinţă pe Împărăteasa Cerului şi a Pământului.
      După Dumnezeiasca Liturghie oficiată la Praznicul Adormirii Maicii Domnului şi îndătinatul parastas pentru ctitorii, slujitorii şi binefăcătorii adormiţi întru Domnul, din donaţiile primite de la sponsori  şi de la enoriaşi ,prin purtarea de grijă a membrilor Consiliului şi Comitetului Parohial s-a oferit o masă caldă la 250 de persoane.

Last modified: august 16, 2023