,,Împlinirea acestei misiuni sfinte se realizează prin aducerea copiilor la biserică, unde intră în contact cu învățătura de credință ortodoxă și cu Sfintele Taine, unde învață să îl iubească pe Hristos și să urmeze învățăturilor Sale”

  În contextul  „Anului omagial al rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” în Parohia Balta Albă s-au derulat o serie de activități în care au fost implicați elevii de la Școala Gimnazială ,,Sfântul Voievod Neagoe Basarab

   Luni 5 decembrie 2022, elevii clasei a II a sub îndrumarea profesorului pentru învăţământ primar Andrea Băbăruși , au venit la biserica cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului şi Sfântul Corneliu Sutaşul“ – Balta Albă, pentru a se spovedi şi împărtăşi.

    Părintele paroh Vasile -Cristian Niţă, le- a explicat copiilor cât e de important să ne hrănim cu Trupul şi Sângele Mântuitorul Iisus Hristos deoarece şi sufletul la fel ca şi trupul are nevoie de hrană.

    La sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae ,copiii au susținut un mini concert de colinde, apreciat cu aplauze de către credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie  .

    La final au fost felicitați și au primit daruri din partea Comitetului parohial.

Last modified: decembrie 13, 2022