Biserica Ortodoxă îl sărbătorește la 13 septembrie  pe Sfântul Sfințit Mucenic Corneliu Sutașul care prin viaţa sa curată, împodobită cu fapte de milostenie, post şi rugăciuni, a atras iubirea şi harul lui Dumnezeu, deschizându-ne poarta mântuirii tuturor celor care ne tragem din strămoşi păgâni. Pentru credincioșii și slujitorii Parohiei Balta Albă din Capitală este o zi de sărbătoare și bucurie prilejuită de hramul parohiei.

        În seara zilei de luni, 12 septembrie 2022, a fost săvârșită în biserica parohială slujba Vecerniei, a Litiei și a Acatistului Sfântului Sfințit Mucenic Corneliu Sutașul, iar în ziua hramului, slujba Utreniei, urmată de  Dumnezeiasca Liturghie și Slujba Parastasului pentru ctitorii Bisericii.

     La final parohia le-a oferit credincioșilor 300 de pachete cu produse alimentare, dar și iconițe cu chipul Sfântului Sfințit Mucenic Corneliu Sutașul , realizate după  icoane din patrimoniul bisericii – a precizat părintele paroh Vasile -Cristian Niță.

Last modified: septembrie 15, 2022