Cu prilejul „Anului omagial al pastorației părinților și copiilor” și „Anului comemorativ al filantropilor ortodocși români”, Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală ,a organizat marți 22 septembrie 2020 , prin intermediul Agenţiei de Pelerinaj Basilica Travel, un pelerinaj în județele Ilfov și Prahova. Pe parcursul itinerariului spiritual s-au înălțat rugăciuni în următoarele locaşuri sfinte: Mănăstirea Snagov, Mănăstirea Ghighiu, Mănăstirea Turnu, Mănăstirea Pissiota și Mănăstirea Țigănești. A fost subliniat rolul educației creștine în societatea contemporană și au fost identificate persoane care de-a lungul timpului, în mănăstirile vizitate ,au susținut spiritual și material activitatea social filantropică a Bisericii Ortodoxe. Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanu ,numit la 26 aprilie 1694, de Domnitorul Martir Constantin Brâncoveanu în înţelegere cu Teodosie, Mitropolitul Ţării Româneşti, egumen al Mănăstirii Snagov. Aici, în liniştea şi singurătatea mănăstirii de pe insulă, departe de zgomotul oraşului şi al lumii, a tipărit multe cărţi nu numai în limba română dar şi în greacă, slavonă şi arabă. Pe terenul donat de Măriuța Râfoveanca, fiica vistiernicului Ianache Râfoveanu și a soției sale Ancuța, a fost reînființată , în anul 1817 Mănăstirea Ghighiu, Măriuța și Ancuța Râfoveanu devenind principalele ctitore a mănăstirii, pe care o înzestrează cu moșii și clăcași, iar mai apoi se călugăresc sub numele de Mavra monahia și respectiv Atanasia monahia. Inginerul Nicolae Pissiota, om de aleasă cultură ,născut în Grecia şi stabilit în Muntenia,a construit Schitul Pissiota cu hramul Naşterea Maicii Domnului , sfințit în anul 1928 . Banul Radu Golescu, Logofătul Florescu şi arhimandritul Dositei, stareţul de atunci al Mănăstirii Căldăruşani, au ridicat biserica Mănăstirii Țigănești cu hramul Adormirea Maicii Domnului. În anul 1997, pe un teren din localitatea Târgșoru Vechi ce încă nu revenise Arhiepiscopiei, deși istoria atesta proprietatea, părintele ieromonah Valentin Mâțu a venit de la Mănăstirea Sitaru, cu încă doi viețuitori, cu misiunea de a reînnoda firul slujbelor și de a reface vechea vatră de rugăciune de la Mănăstirea Turnu din Prahova. Frumoasa biserică a lui Vlad Țepeș de la 1461, ce avea hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, a fost fidel reconstituită, după planuri și schițe vechi, de către arhitectul Călin Hoinărescu, iar situl arheologic ce include ruinele a cel puțin patru biserici, ale unui castru roman și ale unui sat dacic a fost conservat ,ne- a spus părintele paroh Vasile- Cristian Niță.

Last modified: septembrie 24, 2020