promovari-in-rang-pentru-clerici-din-arhiepiscopia-bucurestilor-139894.jpgCincizeci de clerici din Arhiepiscopia Bucureștilor au primit marți, 25 februarie 2020,  diferite ranguri bisericești. Printre cei 11 clerici ce au primit hirotesia întru sachelar s-a numărat și preot Cătălin-Ionuț Grumeza de la Parohia Balta Albă. Slujba de hirotesie a fost săvârșită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în Paraclisul istoric „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Reședința Patriarhală. În cuvântul de învățătură, Patriarhul României a spus că aceste ranguri onorifice au rolul de a amplifica responsabilitatea și conștiința misionară a clericilor.  Îi dorim părintelui Cătălin-Ionuț, rodnică păstorire. Vrednic este, Axios, Dignus est.

 

 

 

 

Last modified: martie 2, 2020