FOTO_CALDARUSANI.jpegParohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”  Balta Albă din Protoieria Sector 3 Capitală în colaborare cu Agenţia de Pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române  a organizat marți 17 septembrie 2019  un pelerinaj la Sfinte Mănăstiri din judeţele Ialomiţa şi Ilfov. Pelerinii au poposit şi s-au rugat în următoarele locaşuri sfinte: Mănăstirea Buna Vestire- ridicată în localitatea Chiroiu- Ungureni din Bărăganul ialomiţean, unde au participat la Dumnezeiasca Liturghie; Mănăstirea Dridu – un locaş de cult nou înălţat într-un loc plin de istorie, Mănăstirea Sitaru – ctitorită de boierul Papa Greceanu, străbunicul Sfântului Martir Constantin Vodă Brâncoveanu şi Mănăstirea Căldăruşani unde s-au închinat moaştelor Sfântului Grigorie Dascălul Mitropolitul Ţării Româneşti.

În muzeul mănăstirii Căldărușani,vizitatorii au fost impresionați de frumusețea icoanelor pictate de Nicolae Grigorescu, între anii1854-1855, în vreme ce acesta, deprindea desăvârșirea în arta picturii sub îndrumarea pictorului ieromonah Evghenie Lazar și a celorlalți meșteri iconari. Acest pelerinaj se înscrie în tematica anului 2019, declarat de Patriarhia Română, ,,Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anul comemorativ al Patriarhilor  Nicodim  Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești.” , ne‑a spus părintele paroh Vasile‑Cristian Niță.FOTO_CHIROIU.jpegFOTO_SITARU_1.jpeg

Last modified: septembrie 18, 2019