FOTO_ȘCOALA_1.jpegCu ocazia deschiderii noului an şcolar, părintele Vasile-Cristian Niță, a fost alături de elevii  şi profesorii  de la Școala Gimnazială ,,Sfântul Voievod Neagoe Basarab” ,unde a oficiat slujba de binecuvântare şi a rostit cuvânt de învăţătură. Părintele a arătat în cuvântul său adresat la festivitatea de deschidere a anului școlar că este foarte important să Îi cerem ajutorul lui Dumnezeu atunci când începem un lucru în viața noastră.

Întâi de toate, ne-am rugat Atotputernicului Dumnezeu să binecuvânteze cununa anului școlar care a început. Este foarte important ca tot lucrul tău să-l începi cu Dumnezeu. De aceea, nu numai în școlile de teologie, ci și în toate școlile se săvârșește o slujbă pentru a-L lăuda pe Dumnezeu, a-I mulțumi pentru toate și a-L ruga să ne binecuvânteze și să ne ajute pe mai departe. Și noi ne-am rugat Mântuitorului Hristos să binecuvânteze acest an școlar și să-i lumineze pe tinerii noștri care și-au îndreptat pașii spre această școală.

FOTO_ȘCOALA_2.jpegFOTO_ȘCOALA_3.jpeg

Last modified: septembrie 10, 2019