În această perioadă de post şi rugăciune premergătoare Naşterii Domnului, Parohia  Balta Albă din Protopopiatul Sector 3 Capitală a organizat o colectă de alimente neperisabile,articole de îmbrăcăminte și jucării pentru copiii aflați în grija Centrului Social Pro Vita pentru născuți și nenăscuți, din cadrul Parohiei Valea Plopului.

 

În tabăra din Valea Screzii locuiesc 120 de persoane, din care 80 copii și adolescenți, tineri orfani care au părăsit sistemul de stat, femei și bărbați în vârstă.

Restul asistaților  (în jur de 400 de persoane) se află în grija familiilor din satele Valea Plopului și Valea Screzii.

Ne-am deplasat  joi  15 decembrie 2016 la Valea Screzii, transportul fiind asigurat în mod gratuit de domnul Florentin Drăgan, pentru a oferi darurile colectate, inclusiv  jucăriile preferate la care au renunțat copilașii de la Grădinița Școlii Gimnaziale „Petre Ghelmez”, a declarat părintele paroh Vasile Cristian Niță.

 

 

 

Last modified: decembrie 30, 2016