Concursul naţional de miniproiecte cu caracter misionar-filantropic „Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu” organizat cu prilejul Anului omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi Anului comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii în Patriarhia Română.

 

„BUCURIA DARULUI UNEŞTE GENERAŢIILE”

 

Miniproiect de educație misionar-filantropică

12 ianuarie – 22 martie

 

 

A. TITLUL PROIECTULUI DE EDUCAŢIE MISIONAR-FILANTROPICĂ             

 

„Bucuria darului uneşte generaţiile”

 

 

B. ECHIPA DE IMPLEMENTARE A PROIECTULUI:

 

 

Denumirea parohiei și date de contact (adresă și telefon):

Parohia „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Corneliu Sutaşul” – Balta Albă, strada Brăneşti nr. 3,  Sector 3, Bucureşti.

 

Numele preotului și date de contact (adresă, telefon, email):

Pr. Vasile Cristian Niţă, strada Brăneşti nr.3, Sector 3, Bucureşti ,      0723.338.022, nitavasilecristian@yahoo.com.

 

Numele membrilor echipei de implementare a proiectului:

–  Ing. Maria Rădoi – director coordonator  Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”, Sector 3, Bucureşti;

–  Prof. Laura Marinescu Iacob – profesor de religie;

–  Prof. Elena Bădiţă – coordonator proiect.

 

Numele copiilor din grupa de cateheză și vârsta acestora:

 

Nr. crt.

Nume şi prenume elev

CLASA

VÂRSTA/ani

1

FILIORIANU ANA LUIZA

IX F

15

2

IONESCU  ANDREI  CĂTĂLIN

IX F

14

3

IONIŢĂ  ANAMARIA

IX F

15

4

ROŞU  BOGDAN  CRISTIAN

IX F

14

5

ŞCHIOPU  MIHAI  RĂZVAN

IX F

14

6

BIA  LAURA

X B

16

7

DINCĂ  ALIN  FLORIN

X B

16

8

HUPCĂ  ANDREI  CĂTĂLIN

X B

15

9

TUDOR  MĂDĂLIN  IONEL

X B

15

10

MOISE GEORGIANA

X B

16

11

 DINCĂ  CRISTINEL

X B

16

12

ŞTEFAN   RADU  VASILE

X F

16

13

 VINTILĂ    IONUŢ  ALEXANDRU

X F

15

14

 VOICU  ALEXANDRA  BIANCA

X F

15

15

 TĂBÎRCĂ  SILVIU

X F

16

16

 BRATU  EDUARD  FLORINEL

X F

16

17

 CERCEL  GEORGIANA NICOLETA

X F

16

18

 CHIRIŢĂ  CĂTĂLIN

X F

16

19

SÂRCĂ    JANINA  ALEXANDRA

X F

15

20

 CRISTOCEA  SILVIA ALEXANDRA

X F

16

21

 DIMINTEI    MANUEL  SEBASTIAN

X F

16

22

 IORDAN    FLORENTINA DIANA

X F

15

23

 MIROIU   DARIA  GEORGIANA

X F

16

24

 OLTEANU    GEORGE MARIAN

X F

16

25

 OPREA   ANDREI  ALEXANDRU

X F

16

26

 PETRESCU   EDWARD

X F

15

27

 PIHA    ECATERINA

X F

16

 

 

 

..

 

 

3.

C. LOCUL DESFĂȘURĂRII MINIPROIECTULUI:

 

 

– Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”;

– Biserica „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Corneliu Sutaşul” – Balta Albă.

 

 

D.  PERIOADA DE IMPLEMENTARE A MINIPROIECTULUI:

 

 

12 ianuarie – 22 martie 2015

 

E. BENEFICIARII MINIPROIECTULUI (GRUPUL ȚINTĂ):

 

 

– 27 elevi ai Colegiului Tehnic „Anghel Saligny”;

– 25 persoane defavorizate aflate în evidenţa Serviciului social misionar al Parohiei Balta Albă.

 

 

F.  BUGETUL MINIPROIECTULUI (RESURSE UMANE, MATERIALE ȘI FINANCIARE):

 

 

a)   Resurse umane :

 

– elevii Colegiului Tehnic „Anghel Saligny”;

– profesori ai Colegiului Tehnic „Anghel Saligny”;

– preoţii Parohiei Balta Albă;

– voluntari din cadrul a două asociaţii umanitare (Asociaţia „Faptele Credinţei” şi Asociaţia „Selena”).

 

b) Resurse materiale:

– material specific confecţionării obiectelor propuse (felicitări, ornamente, decoraţiuni şi mărţişoare);

–  tehnică audio – video (cd-uri, cameră foto şi video, laptop, videoproiector).

 

c) Resurse financiare:

 

Bugetul miniproiectului s-a realizat prin:

 

1. Mijloace de autofinanțare:

   

În vederea autofinanțării, s-a apelat la talentul și creativitatea elevilor, realizându-se, astfel, un atelier de creație din care au rezultat lucrări deosebite și ingenioase, dedicate zilelor speciale de 1 şi 8 martie sau sărbătorilor pascale. Mărțișoarele, felicitările şi decoraţiunile realizate de către copii au fost organizate într-o expoziţie cu vânzare amenajată în holul Colegiului Tehnic „Anghel Saligny”. Deși nu aveau un preț fixat în prealabil, cadrele didactice, elevii şi părinţii elevilor au achiziţionat exponatele, oferind cu dărnicie sume care, în final, s-au ridicat la 52 lei.

 

2. Sensibilizarea unor sponsori:

– Asociaţia „Faptele Credinţei” şi Asociaţia „Selena” au donat în total 1.200 lei pentru achiziţionarea produselor alimentare destinate persoanelor nevoiaşe din parohie, suplimentând suma strânsă prin vânzarea obiectelor realizate de copii.

 

 

G. DESCRIEREA MINIPROIECTULUI

 

g1. Obiectivele miniproiectului:

 

Prin acest proiect ne-am propus să-i facem pe tineri să înţeleagă sensul faptelor bune, precum şi implicaţiile extinse în comunitate şi în viaţa personală, să-şi lărgească sfera de cunoaştere umană; să trăiască în relaţie de ajutorare a persoanelor defavorizate, să-şi dezvolte stări afective pozitive, să cunoască aspecte ale vieţii unor persoane singure, bolnave sau abandonate. Ajutorarea şi protejarea persoanelor defavorizate este o problemă  care trebuie să intereseze pe toată lumea: adulţi şi copii. Vrem să aducem un zâmbet pe feţele bătrânilor singuri, acestor ,,trecători prin viaţă”, să fim nepoţii pe care şi i-ar fi dorit, să le deschidem uşa continuu, nu numai cu ocazia unor sărbători, să le aducem un strop de bucurie prin activităţile noastre. Prin derularea acestui proiect, elevii au oferit persoanelor defavorizate un strop de iubire. Indirect, au existat şi beneficii în ceea ce priveşte relaţiile dintre oameni, între generaţii pe de o parte, dar şi între şcoală şi comunitate, pe de altă parte.

 

 

Obiective specifice:

 

– educarea copiilor privind lucrarea filantropică a Bisericii;

– cunoaşterea învăţăturilor Bisericii şi a tradiţiilor religioase, formarea virtuţilor creştine;

– completarea prin activităţi extracurriculare a educaţiei religioase din cadrul orelor de Religie;

– educarea unor virtuţi creştine şi cultivarea comportamentului moral religios;

– cunoaşterea frământărilor, nevoilor, aspiraţiilor tinerilor pentru venirea în întâmpinarea şi sprijinul lor cu mijloacele specific Sfintei Biserici;

– sporirea responsabilităţii tinerilor faţă de ei înşişi şi de societate.

 

g2. Activitățile miniproiectului:

 

 

1)   Etapa de organizare – conceperea proiectului: 12 – 17 ianuarie 2015;

 

Responsabili:

– din partea Parohiei: Pr. Vasile Cristian Niţă;

– din partea Colegiului Tehnic „ Anghel Saligny”:

  • prof. Laura Marinescu Iacob;
  • prof. Elena Bădiţă;
  • prof. Ioana Zlătoianu;
  • prof. Angelica Vişinescu.

 

2 ) Organizarea atelierului de creaţie: 19 ianuarie – 28 februarie 2015

 

Locul : Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”

 

Etape:

– identificarea elevilor talentaţi;

– procurarea materialelor necesare confecţionării marţişoarelor

– organizarea atelierului de creaţie;

– confecţionarea produselor ( felicitări, mărţişoare, lănţişoare, decoraţiuni,etc.).

 

Responsabili :

– prof. Laura Marinescu Iacob;

– prof. Ioana Zlătoianu;

– prof. Angelica Vişinescu.

 

3)   Organizarea expoziţiei: 1 – 15 martie 2015

 

Locul: ColegiulTehnic „Anghel Saligny”;

 

Etape:

– elevii – membri ai Consiliului Şcolar al Elevilor s-au ocupat de amenajarea expoziţiei;

– vânzarea produselor.

 

Responsabili:

– prof. Laura Marinescu Iacob;

– prof. Ioana Zlătoianu;

– reprezentanţi elevi.

 

4) Întâlnire pentru organizarea vizitelor la persoane defavorizate de pe cuprinsul Parohiei Balta Albă: 10 martie 2015

 

Locul: ColegiulTehnic „Anghel Saligny”:

 

Etape:

– stabilirea profesorilor supraveghetori ( însoţitori);

– constituirea grupului de elevi voluntari;

– consultarea evidenţei Parohiei Balta Albă privind persoanele defavorizate din comunitate.

 

5) Pregătirea şi distribuirea pachetelor de alimente către persoanele nevoiaşe: 15 – 19 martie 2015

 

Etape:

– achiziţionarea alimentelor;

– alcătuirea pachetelor;

– distribuirea pachetelor.

 

Responsabili:

– Pr. Vasile Cristian Niţă;

– Diacon Cătălin Grumeza;

– Prof. Elena Badiţă;

– Student teologie Gabriel Ilinca.

 

Participanţi: elevii voluntari.

 

6) Încheierea proiectului:22martie 2015

 

Pe 23 martie în holul Colegiului Tehnic „Anghel Saligny” s-a organizat o expoziţie cu fotografii din timpul proiectului. Elevii implicaţi în proiect au primit diplome de participare.

 

 

g3. Rezultate:

 

 

– 17 elevi din Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” au participat la activităţile de confecţionare a produselor pentru expoziţie;

– 10 elevi au participat la activitățile de ajutorare a semenilor aflați în suferință și la sensibilizarea opiniei publice față de aceste persoane;

– 1.252 lei strânşi prin activităţile atelierului de creaţie şi de la sponsori;

– 25 pachete alimentare cumpărate;

– 25 persoane defavorizate au primit pachete alimentare şi vizita copiilor.

 

G. IMPACTUL MINIPROIECTULUI

 

 

– o expoziţie cu fotografii din timpul activităţilor desfăşurate (o selecţie a fotografiilor poate fi vizualizată pe CD-ul anexat proiectului);

– publicarea în revista liceului, pe site-ul liceului, pe site-ul parohiei a unor articole conţinând mărturii ale beneficiarilor, elevilor, cadrelor didactice implicate în activităţi;

– diplome de participare pentru elevi;

– popularizarea proiectului în şcoli, în presa locală şi pe site-uri educaţionale;

– mediatizarea activităţilor prin intermediul componentelor Centrului de Presă BASILICA al PatriarhieiRomâne.

 

 

 

 

 

MĂRTURII

 

 

Prof. Elena Bădiţă:

„Acţiunile desfăşurate în cadrul proiectului «Bucuria darului uneşte generaţiile» ne-au adunat laolaltă, profesori, elevi şi persoane defavorizate din Parohia Balta Albă , sub aripa ocrotitoare a Sfintei Biserici. Împreună cu un grup de elevi  am participat la acţiunea de  distribuire a pachetelor cu alimente unor persoane nevoiaşe. Prin aceasta am dorit să le oferim o mică bucurie şi să aducem un zâmbet pe feţele bătrânilor singuri şi bolnavi. Cei vizitaţi s-au bucurat de venirea noastră: am vorbit, ne-au spus problemele lor, ne-au primit în casă ca pe nişte oaspeţi … Am cunoscut nişte bătrânei foarte drăguţi dar singuri, care m-au impresionat prin căldura sufletească… modul în care au reacţionat când ne-au văzut şi lacrimile din ochii dumnealor dovedesc faptul că s-au bucurat de vizita noastră. A fost pentru noi o experienţă unică, un gest pe care, l-am putut face cu ajutorul lui Dumnezeu. Elevii au avut ocazia să cunoască şi aceste aspecte ale vieţii persoanelor singure, bolnave sau abandonate şi să-şi dezvolte stări afective pozitive să trăiască în relaţie de ajutorare a persoanelor defavorizate.”

 

Florentina Iordan – elevă:

„A trăi înseamnă a fi recunoscător pentru lumină şi iubire, pentru căldura şi gingăşia care există în oameni. Am fost foarte bucuroasă să pot participa la acest proiect de voluntariat. Am trăit sentimente plăcute  alături de aceşti oameni care au nevoie de ajutorul nostru.”

 

Eduard Bratu – elev:

„După această vizită făcută persoanelor nevoiaşe îmi propun să-mi vizitez  mai des bunicii şi să stau de vorbă cu ei, pentru că sunt bătrâni şi stau singuri. Poate că nu ştim să preţuim o persoană cu adevărat decât după ce aceasta nu mai există. Cred că fiecare dintre noi putem face un gest mărunt pentru noi, dar foarte important pentru persoanele în vârstă, bolnave şi mai ales singure – să-i vizităm, să vorbim cu ei, să simtă că există oameni cărora le pasă de ei.”

 

Laura Bia – elevă:

„Am observat că sunt multe persoane sărace în jurul nostru, sunt multe nevoi şi stă în puterea noastră, a fiecăruia dintre noi, să facem ceva… uneori un gest mic poate cântări mult. Sunt foarte mulţumită că am contribuit şi eu cu puţin la bucuria acestor oameni  vârstnici care aşteaptă Sărbătorile Pascale. Împreună  putem aduce bucurie şi lumină  în sufletele celor necăjiţi.”

 

Radu Vasile Ştefan – elev:

„Am făcut parte din grupul de elevi care au vizitat persoanele defavorizate şi am trăit momente interesante alături de colegi realizând cât de surprinzătoare este viaţa… Am văzut oameni aflaţi în situaţii dramatice, bătrâni, bolnavi, dar mai ales singuri şi neajutoraţi. Am fost foarte impresionat … nu mi-am imaginat că există oameni lângă noi care au atâtea nevoi.”

 

Silvia Cristocea – elevă:

„Mă bucur că am participat la această activitate şi am adus un strop de bucurie celor care ne-au primit cu drag la ei în casă. În ochii lor am văzut lacrimi … am lăcrimat şi eu de emoţie . Am trăit momente fascinante şi m-am simţit uşurată sufleteşte. Este pentru prima dată când particip la o astfel de activitate şi sunt impresionată de tot ce am văzut şi simţit.”

 

 Ecaterina Piha – elevă:

„Binele cere mai multă voinţă decât răul. Cei plini de dorinţe şi de ură nu pot face nimic pentru ceilalţi. De aceea, am fost încântată să particip şi eu la confecţionarea mărţişoarelor, în cadrul Atelierului de Creaţie,  contribuind astfel la ajutorul unor semeni aflaţi în nevoie”.

 

Georgiana Cercel – elevă:

„Dacă ai ceva să dăruieşti trebuie să-l fi cumpărat sau confecţionat tu însuţi. Cele mai frumoase daruri îşi pierd valoarea dacă le oferă doar mâna, nu şi inima. Am încercat cu multă implicare şi poate cu mai puţină pricepere să ajut şi eu la confecţionarea mărţişoarelor. Voi participa şi la alte acţiuni de voluntariat cu mult drag.”

 

Cătălin Chiriţă – elev:

„Unii oameni muncesc cu încrâncenare pentru prestigiul lor. Sunt plini de sine şi se spetesc muncind pentru imaginea lor, intrând într-un labirint în care egoismul e cultivat cu fandoseală plină de importanţă. Mă gândesc, dupa această activitate,  să particip la cât mai multe acţiuni de întrajutorare umană, pentru  că nu este foarte greu să fim oameni generoşi.”

 

Prof. Ioana Zlatoianu:

„Astăzi, când totul trebuie să meargă repede, în aceste timpuri care nu au timp, să încercăm să fim oameni! Să ne implicăm mai mult în acţiuni de voluntariat alături de elevi, să încercăm să cultivăm nu numai mintea copiilor ci şi sufletul lor. Mi-a făcut o deosebită placere să particip alături de elevi si colegi la activităţile din acest proiect.”

Last modified: martie 27, 2015