Biserica Ortodoxă prăznuieşte la 13 septembrie, pe Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul, primul dintre păgâni care s-a convertit la credinţa în Hristos. Singura biserică din Capitală care îl are ca ocrotitor a fost ridicată în anul 1939 din iniţiativa preotului Dumitru Popovici şi a primarului comunei suburbane Dudeşti-Cioplea, Constantin C. Brânzoi.

 Locaşul este situat la intersecţia Bulevardului Basarabia cu Bulevardul Nicolae Grigorescu – zona Diham.

  PROGRAMUL LITURGIC DE HRAM

Vineri, 12 septembrie 2014

Ora 17:00 – Vecernia, Litia, Acatistul Sfântului Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul

 

Sâmbătă, 13 septembrie 2014

Pomenirea Sfântului Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul

Ora 08:00 – Utrenia, Dumnezeiasca Liturghie, Slujba Parastasului pentru ctitorii, ostenitorii şi binefăcătorii sfântului locaş adormiţi întru Domnul.

 

Vă aşteptăm ca în fiecare an să îl cinstim în ziua sa de prăznuire pe Sfântul Sfinţit Mucenic Corneliu Sutaşul, părintele şi ocrotitorul nostru, care de atâtea ori în nevoi şi în necazuri a mijlocit pe lângă Bunul Dumnezeu pentru noi, pururea rugători la icoana sa.

 

Paroh Pr. Vasile Cristian Niţă

Last modified: septembrie 9, 2014