35 de tineri de la Colegiul Tehnic „Anghel Saligny“ din Capitală au participat ieri, 1 aprilie, la un pelerinaj la patru mănăstiri din judeţul Ilfov, organizat de Parohia „Adormirea Maicii Domnului“ şi „Sfântul Corneliu Sutaşul“ – Balta Albă din Protoieria II Capitală, în colaborare cu Agenţia de pelerinaj Basilica Travel a Patriarhiei Române. Pelerinajul, sponsorizat de Asociaţia „Faptele Credinţei“, se înscrie în proiectul „Hristos, Bucuria tinerilor“, care se desfăşoară în cadrul parteneriatului încheiat între parohie şi liceu, şi a fost prilejuit de săptămâna de activităţi extraşcolare şi extracurriculare „Să ştii mai multe, să fii mai bun!“. Tinerii liceeni, însoţiţi de părintele paroh Vasile-Cristian Niţă şi de şase dintre profesorii şcolii, au vizitat mănăstirile Ţigăneşti, Snagov, Căldăruşani şi Sitaru. 

 

La Mănăstirea Ţigăneşti, tinerii s-au închinat la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, au aflat istoricul bisericii şi al mănăstirii şi au vizitat atelierele în care se prelucrează stofă pentru veşminte preoţeşti şi broderii, precum şi muzeul mănăstirii. În continuare, grupul s-a îndreptat către ctitoria domnitorului Mircea cel Bătrân de pe insula Snagov, pentru a se închina în biserica zidită de Sfântul Neagoe Basarab în 1521. La Mănăstirea Căldăruşani, tinerii s-au închinat la moaştele Sfântului Grigorie Dascălu, Mitropolitul Ţării Româneşti, aşezate spre închinare în biserica mănăstirii, construită de domnitorul Matei Basarab în doar o sută de zile, în 1638. Tot aici au vizitat colecţia de obiecte bisericeşti a mănăstirii, unde au putut viziona câteva din icoanele pictate de Nicolae Grigorescu, în perioada uceniciei la şcoala de pictură de la Mănăstirea Căldăruşani. Ultima locaţie vizitată a fost Mănăstirea Sitaru, ctitorită de străbunicul Sfântului Voievod Constantin Brâncoveanu, boierul Papa Greceanu, în 1627. 

Last modified: aprilie 14, 2014