Biserica are planul în forma de trefla cu doua abside laterale .

Dimensiunile sunt : lungimea 25 m, latimea 13 m la abside înaltimea pronaosului este de 8 m, tavanul fiind semicircular. Turla este asezata deasupra naosului, în forma octogonala, cu fiecare latura de 1,50 m latime si înaltimea de 6 m. de la centura de beton armat +2 m înaltime la acoperis.

Deasupra turlei este asezata o cruce de fier de 2 m. Crucea a fost confectionata, transportata si fixata de donatorul Ioan Terchea, epitropul bisericii.

Baza interioara a turlei se sprijina pe o centura de beton armat de forma dreptunghiulara, iar în interior pe 6 abside, 4 de forma semiprisma din 5 laturi, fiecare latura fiind de 1,70 m cu înatimea de 8 m, terminându-se cu o semicupola sferica.

Pridvorul bisericii are forma dreptunghiulara cu plafon plat care sustine cafasul bisericii, care la rândul lui se termina tot cu plafon plat.

Biserica este construit pe o temelie de beton cu un soclu înalt de 0,70 m si scari cu patru trepte, restul constructiei fiind facut din caramida, beton si material lemnos la acoperis.

Last modified: martie 20, 2014