Anul 1918 a reprezentat în istoria Poporului nostru anul marilor sale realizări pe tărâm naţional, încununarea victorioasă a unui lung şir de aşteptări şi de renunţări, de lupte şi de sacrificii pentru un crez, pentru un ideal: desăvârşirea Statului naţional unitar. Înfăptuitorul Marii Uniri din 1918 a fost Poporul Român, iar Biserica Ortodoxă Română a contribuit la înfăptuirea acestui ideal naţional.

Joi 1 Decembrie 2022 credincioșii  prezenți în biserica parohială cu hramurile ,,Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul”- Balta Albă au participat la oficierea slujbei de Te Deum și au cinstit Ziua Naţională arborând drapelul  României, intonând  Imnul național și alte cântări patriotice.

La mulți ani România !

La mulți ani, români de pretutindeni!

Last modified: decembrie 4, 2022