Cei 45 de martiri care au fost uciși în anul 1918 la Beliş, judeţul Cluj, au fost comemorați duminică 8 noiembrie 2020 în biserica parohială cu hramurile „Adormirea Maicii Domnului” şi „Sfântul Mucenic Corneliu Sutaşul” Balta Albă. După săvârșirea Sfintei Liturghii și a Parastasului, Florin-Vlăduț Mache ,student al Facultății de Teologie Ortodoxă„ Justinian Patriarhul” din București, a vorbit despre rolul, curajul, eroismul şi sacrificiul conducătorilor răscoalei ţărăneşti din anul 1784, Vasile Nicula, Ion Oargă şi Gheorghe Crişan, cunoscuţi popular sub numele Horea, Cloşca şi Crişan și despre Martirii Români de la Beliș. Conform Legii nr. 138/2020 ,personajele istorice Horea, Cloșca și Crișan sunt declarate martiri și eroi ai națiunii române și pentru a sublinia continuitatea sacrificiilor poporului român din Munții Apuseni, la data de 8 noiembrie, se comemorează Ziua Martirilor Români de la Beliș. Cu nici o lună înainte de Marea Unire ,45 de români din Beliș și din comunele vecine: Văleni, Tufeni (acum Râșca), Mănăstireni, Mărișel, Morlaca și Arada erau împușcați mișelește de mercenarii nobilului maghiar Ioan Urmanczy și aruncați apoi în foc, unii chiar înainte de a-și fi dat ultima suflare. Se întâmpla pe 8 noiembrie 1918,în zi de sărbătoare, de Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil. La final au fost intonate cântece patriotice, ne-a transmis părintele paroh Vasile-Cristian-Niță.

Last modified: mai 28, 2021