Ca operă a primelor două Sinoade Ecumenice de la care îşi trage şi numele, Simbolul niceo-constantinopolitan este cea mai importantă mărturisire de credinţă a Bisericii. În această mărturisire se fixează şi precizează credinţa Bisericii pentru apărarea vieţii în Hristos.

Mărturisirea credinţei în Sfânta Treime şi în Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu Întrupat, are o însemnătate fundamentală pentru viaţa Bisericii şi a fiecărui creştin în parte. Biserica şi-ar pierde identitatea ei, dacă nu ar mărturisi limpede acum sau în viitor această credinţă.

Rolul Simbolului de credinţă în spiritualitatea Bisericii şi cu atât mai mult al Simbolului Niceo-Constantinopolitan, care a luat locul celorlalte şi a rămas în viaţa Bisericii până astăzi, este subliniat pregnant de către toţi marii cateheţi dintre Sfinţii Părinţi ai Bisericii: Sf. Chiril al Ierusalimului, Teodor de Mopsuestia, Sf. Ioan Hrisostom, Sf. Ambrozie al Milanului, Sf. Niceta de Remesiana, Fericitul Augustin  etc. Aceştia arată importanţa covârşitoare a mărturisirii de credinţă, atât pentru naşterea omului în Hristos prin Sfintele Taine de iniţiere: Botezul, Mirungerea şi Euharistia, cât şi pentru întreaga viaţă a creştinului dreptmăritor.Vă invităm să participaţi în perioada  06 iunie- 18 iulie 2010 la Proiectul catehetic “Simbolul credinţei- esenţa învăţăturii creştine” care se va desfăşura în biserica parohială după programul următor:

Duminică-  06.06.2010-  Ora 18-  Istoria Crezului Ortodox 

Duminică-  13.06.2010-  Ora 18-  Învăţătura  despre Sfânta  Treime (art. I-VIII)

Duminică-  20.06.2010-  Ora 18-  Învăţătura  despre  Sfânta  Biserică (art. IX)

Duminică-  27.06.2010-  Ora 18-  Învăţătura  despre  Sfintele Taine (art. X)

Duminică-  04.07.2010-  Ora 18-  Învăţătura  despre viaţa viitoare (art. XI-XII).

Duminică-  11.07.2010-  Ora 18-  Locul Crezului Ortodoxîn cultul Ortodox       

Duminică-  18.07.2010-  Ora 18-  Evaluarea cunoştiinţelor  şi premierea participanţilor

Paroh,

Pr. Vasile Cristian Niţă

Last modified: aprilie 14, 2014